Головна | Реєстрація | Вхід | RSSЧт, 25-Кві-2024, 14:35

НАШІ ДІТКИ

Меню сайту
Категорії розділу
Notabene [58]
Варто задуматись
Репродуктивне здоров'я і планування вагітності [17]
Від планування до вагітності
Календар вагітності [43]
Все що відбувається з моменту зачаття і до народжуння
Відеогід по вагітності [40]
Відео і питання вагітності розбиті по місяцях. Усе що потрібно знати враховуючи календар вагітності
Вагітність та пологи [55]
Все про планування, вагітність, пологи і післяпологовий період
Грудне вигодовування [14]
Питання пов'язані з годуванням дитини грудьми
Здоров'я наших дітей [40]
Статті про здоровий спочіб життя, хвороби, лікування, поради.
Психологія дитинства [31]
Все про діточок від народження до університету
Перший рік життя [17]
Я зявився на світ. Росту і розвиваюсь. Особливості розвитку на першому році життя
Дитячий садок [3]
Статті про психологію розвитку дошкільнят, особливості вступу в дитячі навчальні заклади та психологія
Дитячий гороскоп [13]
Школа лікаря Євгена Олеговича Комаровського [9]
Практичні поради від відомого лікаря
Родинне життя [11]
Статті присвячені різним побутовим питанням, психології, відпочинку та ін
Краса і здоров'я [9]
Статті присвячені красі, здоровому способу життя, спорту.
Свята, традиції, обряди [31]
Все про підготовку до свята, традиції, обряди, поради, історія
Аборт... [17]
Все про аборт, наслідки, причини та відмовки. Все про найстрашніший необдуманий крок
Прогулянка [4]
Цікаві розповіді про прогулянки рідним містом і не тільки...
Робота в інтернеті [3]
Працюємо не виходячи з домівки. ІнформацІя для замовників. Все про цікаву роботу і можливості заробітку в інтернеті.
Кулінарія [4]
Все не тільки про смаколики та їх походження, але і самі смачні рецепти
Оранжерея [0]
Все про зелених улюбленців. Новини, фото, догляд і просто рекомендації по догляду та вихвалянки
Міні-чат
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 308
Статистика

Хто в онлайні 1
Гостей: 1
Користувачів 0

Статті

Головна » Статті » Родинне життя

Особистісні труднощі і проблеми підлітків
Чим старшим стає підліток, тим болючішою є його боротьба з дорослими за свою свободу. Він сам хоче визначати свій спосіб життя, інтереси, форми відпочинку. З віком він стає все більш нетерплячим до авторитарного стилю учителів і батьків, до мораліторства дорослих, нав’язування підлітку уявлень про те, що йому корисно або шкідливо.

Батькам, які виховують підлітків приходиться бути більш гнучкими: змінювати свою позицію при переході їх дитини від молодшого шкільного віку, до підліткового, допомагати їй соціалізуватися, здобувати автономію, самовизначатися. Дорослий змушений вирішувати здавалося б несумісні задачі: оберігати підлітка і надавати йому свободу, готувати його до самостійного життя і постійно спостерігати за ним.

Один з парадоксів підліткового віку полягає у невідповідності потреби підлітка у свободі і ступенем доступної йому відповідальності. У вітчизняній практиці виховання до недавнього часу була відсутня проста і дуже важлива для розвитку підлітка установка: підліток відповідальний за те, що він робить і що він вибирає. Зарубіжний досвід дає нам поштовх до осмислення того як саме виховувати у підлітків відповідальність [1]. Зрозуміло, що співвідношення свободи і відповідальності повинно бути під силу підлітку як за його психічними, так і за фізичними можливостями.

Якщо батьки (учителі, соціальні працівники) не дають підлітку свободи і не вимагають відповідальності, то він не прагне стати дорослим. І в консультації, і в приватному житті приходиться зустрічати дітей, які всіма силами прагнуть залишитися у дитинстві. На перших порах дорослих, особливо батьків, влаштовує послушна дитина, але вже в 14 років вони розуміють всю катастрофічність затриманого розвитку.

Труднощі і проблеми підлітків, як правило породжуються із неблагополуччям у сім’ї і школі, частіше всього ці причини неблагополуччя взаємозв’язані. Психологам, соціальним працівникам, які працюють з підлітком і покликані йому допомогти, необхідно знати, якого роду сімейні ситуації найбільше впливають на його навчання, взаємини з учителями та ровесниками.

Підліток набагато важче, ніж молодший школяр, переживає розлучення батьків або хронічні конфлікти між ними. Але в той же час підліток здатний налагодити взаємини з батьком, як правило більш дружні ніж до розлучення.

Неприховані і приховані конфлікти між батьками негативно відбиваються на самопочутті підлітка. Ті батьки, які зберігають сім’ю, що розвалюється “заради дітей”, не досягають своєї мети. Засвоюючи модель відчуджених взаємин, підліток з неминучістю відтворить їх у своїй власній сім’ї.

Повна сім’я аж ніяк не гарантує повноцінного розвитку особистості дитини. Якщо батько у повній сім’ї функції виховання передає мамі то в підлітку він часто виявляє істоту невизначеної статі. Для нормальної статевої ідентичності підлітка йому необхідна любов матері і батька, любов і турбота обох батьків. І хлопчику, і дівчинці необхідна безумовна любов, що не залежить від успіхів і досягнень дітей [4].

Взаємини підлітка з братами і сестрами, на відміну від молодших школярів, не є такими конфліктними. Проте зустрічаються випадки несприйняття підлітками дітей від нового шлюбу матері, особливо у багатодітніх сім’я. Особливо важко переживають появу сестер хлопчики, які народилися першими.

Глибокою внутрішньою проблемою підлітка може бути відсторонення його матір’ю. Психологи і психіатри знають, що таке буває, коли жінка не готова до материнства, якщо у неї були тяжкі роди, дитина була ослаблена і хвороблива, якщо дитина схожа на нелюбимого чоловіка жінки, якщо стать дитини не відповідає очікуванням матері [2].

Чим раніше дитина відчує відчудження або недостатню любов матері, тим глибше її конфлікт між бажанням бути любимим і страхом не отримати материнської любові. Якщо у дошкільному чи молодшому шкільному віці не любима дитина та її мама не отримують кваліфікованої психологічної допомоги, то у підлітковому віці її проблеми стануть ще гострішими, болючішими.

Нещасливий дома молодший школяр не вміє налагоджувати взаємини із ровесниками, дратує учителя пасивністю або надмірною рухливістю. Шкільні конфлікти нелюбимої дитини підсилюються її конфліктами з батьками. У підлітковий вік вона входить готовою до всіх видів негативізму.

Шкільні конфлікти нелюбимої дитини породжують її неприйняття школи, яке у підлітковому віці посилюється. У результаті зіткнень з учителями, різкого погіршення успішності, школа стає місцем, де школяр лише спілкується з товаришами. Як правило, такі учні згуртовуються у стадо і перетворюються у мучителів учителів. Буває так, що група важких протистоїть іншій частині учнів класу. І в кінці - кінців вони знаходять середовище, яке їм підходить у дворі.

Дворова компанія утворює дім, сім’ю. Норми і правила цієї сім’ї всім зрозумілі. Вони непохитні. Кожен там почуває себе захищеним, впевненим, а всі разом вони протидіють чужим. Якщо дворова компанія криміналізується під впливом більш старших хлопців, то важкі підлітки залишають сім’ю і школу. Вони не довіряють дорослим, знайти з ними спільну мову майже неможливо. Фактично вони вже недоступні для впливу психолога і займатися ними повинні соціальні працівники. Хоча реально ними частіше ніхто не займається.

У підлітковому віці загострюються проблеми дітей одинаків і дітей матерів – одиначок. Особливо це стосується хлопчиків. Хлопчики - одинаки в сім’ї зазвичай є вкрай інфантильні і не самостійні через надмірну опіку. Їх не приймає підліткова група, часто вони стають об’єктом насміхань, а іноді травм однокласників. Якщо вони сумлінні у навчанні, дисципліновані, то їм заздрять, їх дразнять. Такі школярі є безпомічними, не вміють за себе постояти, а пізніше – вже дорослими – згадують своє шкільне життя як суцільне пекло.

Подібно до сказаного складається і доля хлопчиків, які виховуються без батька. У їх взаєминах з матір’ю розвивається специфічна форма емоційного зв’язку, що називається сембіозом. Нещасливі в любові самітні матері прив’язують до себе синів, роблячи їх одночасно і заміною чоловіку, і вічними дітьми. Вони не здатні допомогти дітям подорослішати, побудувати свою автономію і не хотять готувати їх до відриву від сім’ї, до самостійного життя.

Надаючи допомогу підлітку, психолог зобов’язаний визначити зону своєї компетенції. Психолог працює з труднощами дітей і дорослих, а психотерапевт з їх проблемами. Слід пам’ятати про відмінності між труднощами і проблемами. Особистісні труднощі – це переживання людиною перешкод у самореалізації, у задоволенні тих чи інших актуальних потреб, у прийнятті рішень. Психолог – консультант допомогає їй самостійно долати труднощі, що виникли, змінити щось у тій реальності, в якій вони виникають. Той, хто звертається до психолога за допомогою для подолання своїх труднощів, у тій чи інші й мірі усвідомлює їх і може описати чи визначити.

Говорячи про проблеми, ми маємо на увазі внутрішні конфлікти, які заважають нормальній життєдіяльності людини (грі, праці, учінню, спілкуванню). Внутрішній конфлікт виникає між актуальною потребою людини і неможливістю її задовільнити. В залежності від ступеня дезінтеграції особистості доцільно розрізняти конфлікти ядра і периферії (Т. П. Гаврилова).

Ядерний конфлікт визначає всю поведінку людини, а периферійний лише в значимих для неї сферах. Перші найчастіше не усвідомлюються людиною, а другі – або усвідомлюються, або близькі до усвідомлення.

Оскільки до практичного психолога звертаються і з проблемами і з особистісними труднощами, то важливо розрізняти, що стоїть за скаргою. Якщо мова йде про підлітка, то бесіду необхідно побудувати так, щоб вияснити чи можна обмежитися консультативною допомогою. Нагадаємо, що особистісне консультування здійснюється у формі підтримки, поради, інформації, сумісного пошуку рішення.

За скаргою, при уважному аналізі, психолог знайде або проблему підлітка, або його особистісну трудність. Якщо, наприклад, 11 – річний підліток скаржиться, що діти в класі з ним не товаришують, ображають його, це означає, що він або не вміє побудувати свої взаємини з однокласниками або його не приймають, оскільки він сам не приймає себе.

У першому випадку психолог допоможе знайти способи зацікавити однокласників, захопити їх справою, яку він придумає сам. У другому – необхідна глибока психотерапевтична робота з підлітком та з його матір’ю. Завдання психолога – пояснити батькам, що причина неблагополуччя підлітка має сімейне коріння і буде краще, якщо вони звернуться до сімейного психотерапевта.

Якщо особистісні труднощі підлітка зв’язані з неправильним вихованням, то психологу варто поговорити з батьками, розповісти про особливості розвитку особистості у підлітковому віці, обговорити способи їх поводження з підлітком, допомогти батькам перебудувати свій стиль виховання у відповідності з очікуваннями підлітка.

І на завершення слід зазначити, що багато труднощів і проблем, з якими зустрічаються підлітки, характерні і для значної частини старшокласників.

Завдання для самоаналізу:

1. Пригадайте найбільш яскраві події підліткового віку.

2. Які фактори мали найбільший вплив на формування Ваших поглядів та переконань?

3. Пригадайте, з якими особистісними труднощами і проблемами приходилося Вам або Вашим друзям зустрічатися у підлітковому віці. Як проходило їх вирішення?

Причини і умови злочинності неповнолітніх потребують теоретичного і практичного розроблення

Останнім часом у суспільстві відбулися і тривають глибокі зміни, які тим чи іншим чином впливають на криміногенну обстановку. Особливо це стосується причин і умов злочинності неповнолітніх. Так, кожен 8—9 злочин в Україні вчинюється неповнолітніми. Біля 11% серед осіб, які беруть участь у скоєнні злочинів, — неповнолітні. Поширення злочинності серед них випереджає її загальне зростання, а кількість підлітків, що вчинили злочин повторно, за останні роки збільшилась більш як на 19%. Майже кожен другий злочин скоюється підлітками у групі; частіше з особливою жорстокістю і цинізмом[1]. Відбувається процес «омолодження» злочинності, збільшення числа підлітків жіночої статі. Боротьба зі злочинністю неповнолітніх є необхідною ланкою у низці заходів з викорінення злочинності у цілому. Тому запобігання таким злочинам повинно посідати одне з головних місць у подоланні цього негативного явища.

Категорія: Родинне життя | Додав: Даяна (20-Жов-2009)
Переглядів: 8162 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 4.1/18
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Логін:
Пароль:
Пошук
Друзі сайту

  • "НАШІ ДІТКИ" © 2024