Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСр, 23-Тра-2018, 15:04

НАШІ ДІТКИ

Меню сайту
Категорії розділу
Notabene [58]
Варто задуматись
Репродуктивне здоров'я і планування вагітності [17]
Від планування до вагітності
Календар вагітності [43]
Все що відбувається з моменту зачаття і до народжуння
Відеогід по вагітності [40]
Відео і питання вагітності розбиті по місяцях. Усе що потрібно знати враховуючи календар вагітності
Вагітність та пологи [55]
Все про планування, вагітність, пологи і післяпологовий період
Грудне вигодовування [14]
Питання пов'язані з годуванням дитини грудьми
Здоров'я наших дітей [40]
Статті про здоровий спочіб життя, хвороби, лікування, поради.
Психологія дитинства [31]
Все про діточок від народження до університету
Перший рік життя [17]
Я зявився на світ. Росту і розвиваюсь. Особливості розвитку на першому році життя
Дитячий садок [3]
Статті про психологію розвитку дошкільнят, особливості вступу в дитячі навчальні заклади та психологія
Дитячий гороскоп [13]
Школа лікаря Євгена Олеговича Комаровського [9]
Практичні поради від відомого лікаря
Родинне життя [11]
Статті присвячені різним побутовим питанням, психології, відпочинку та ін
Краса і здоров'я [9]
Статті присвячені красі, здоровому способу життя, спорту.
Свята, традиції, обряди [31]
Все про підготовку до свята, традиції, обряди, поради, історія
Аборт... [17]
Все про аборт, наслідки, причини та відмовки. Все про найстрашніший необдуманий крок
Прогулянка [4]
Цікаві розповіді про прогулянки рідним містом і не тільки...
Робота в інтернеті [3]
Працюємо не виходячи з домівки. ІнформацІя для замовників. Все про цікаву роботу і можливості заробітку в інтернеті.
Кулінарія [4]
Все не тільки про смаколики та їх походження, але і самі смачні рецепти
Оранжерея [0]
Все про зелених улюбленців. Новини, фото, догляд і просто рекомендації по догляду та вихвалянки
Міні-чат
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 307
Статистика

Хто в онлайні 1
Гостей: 1
Користувачів 0

Статті

Головна » Статті » Здоров'я наших дітей

Внутрішньочерепний тиск
Спроба лікаря підійти до проблеми внутрішньочерепного тиску грамотно, сучасно, лікувати як у кращих світових клініках - не підлягає реалізації. Бо що охопила країни СНД епідемія лікування ВЧТ обмежена саме цими країнами. Тобто наші заморські друзі якимось чином від цієї теми відірвані - чи то недостатньо розуміють і байдуже ставляться до неврологічних здоров'ю дітей, чи то не діагностують, чи то у них діти інші?
Напевно, щось тут не так: ну як це може існувати хвороба, яку виявляють дитячі невропатологи в наших поліклініках як мінімум у 50% дітей (це най-пресамая оптимістична цифра), і в той же час хвороба, геть-чисто відсутня за межами СНД .
Ні, словосполучення ВЧТ є, його підвищення розглядається в наукових статтях, більше того, тактику боротьби з цим дуже небезпечним явищем вивчають, але список станів, що супроводжуються підвищенням ВЧТ, дуже невеликий, і це все більше такі моторошні страшилки-діагнози, що можна легко зробити висновок: маючи підвищення ВЧТ, скоріше можна потрапити у відділення реанімації та інтенсивної терапії, ніж висидіти чергу на прийом до дитячого невропатолога у районній поліклініці.
Тобто глобально тут і там підходи до ВЧТ принципово відмінні: там це дуже рідкісне, дуже небезпечне (загрожує життю і здоров'ю) стан, як правило, вимагає госпіталізації та невідкладної допомоги, ну а в нас - надзвичайно поширена хвороба, легко діагностуються, майже завжди легко виліковується і майже завжди в амбулаторних умовах.
Ні, щось тут точно не так. І, схоже, треба розбиратися: або ми чогось не розуміємо, або нас дружно вводять в оману, або наші діти особливі - не такі, як в усьому іншому світі. Оскільки останнє твердження видається вкрай малоймовірним, а бути заблукалими і непонявшімі не дуже хочеться - розглянемо тему не поспішаючи і по порядку.
 
Отже, що таке ВЧТ і звідки воно береться? Що на що тисне і як це все виходить?
У порожнині черепа є мозок, є кров, є особлива рідина, яка називається ліквором (синонім - спинномозкова рідина). Ліквор утворюється з крові в особливих судинних сплетеннях, циркулює, омиваючи головний і спинний мозок, після чого знову-таки всмоктується в кров через особливі венозні синуси. Ліквор виконує ряд найважливіших функцій, без реалізації цих функцій просто неможлива нормальна робота мозку.
Ліквор не стоїть на місці, а точно так само, як кров, весь час рухається. Для руху крові є судини. Для руху ліквору існують особливі анатомічні порожнини - шлуночки мозку і спинномозкової канал.
Це, так би мовити, елементарна, якщо бути точніше - поверхнево-примітивна анатомо-фізіологічна інформація.
Але тепер можна зрозуміти, звідки внутрішньочерепний тиск береться. Отже, якась рідина постійно утворюється і постійно всмоктується. Ви, напевно, вже згадали шкільну математику з задачками про басейн і дві труби - точно так і з ліквором. З однієї труби (судинні сплетення) - витікає, в іншу трубу (венозні синуси) - втікає. Поки тече, тисне на стінки басейну (внутрішню поверхню шлуночків мозку і спинномозкового каналу).
Ось, власне, і все.
Тепер деякі очевидні висновки.
Внутрішньочерепний тиск є у всіх, точно так само, як у всіх є носи, руки і попи. Фраза «у мого дитини внутрішньочерепний» щонайменше смішна і вже ніяк не свідчить про те, що у цього дитя є щось таке, чого в інших ні.
Інше питання в тому, що конкретна цифра, яка вказує на величину ВЧТ в конкретний відрізок часу, не є поняття стабільне, що, власне, випливає з того факту, що і ВЧТ весь час змінюється. І освіта СМЖ, і швидкість її руху, і активність всмоктування залежить від безлічі факторів: спить дитина або не спить, лежить, сидить або стоїть, мовчить або кричить, нормальна температура тіла або підвищена, і взагалі яка температура навколо - комфортно, або жарко, або холодно. Зв'язок рівня ВЧТ з усіма перерахованими параметрами не здається на перший погляд очевидною, але елементарна ілюстрація: якщо в кімнаті жарко і дитя активно потіє, відбувається згущення крові, як наслідок - зменшується швидкість, з якою судинні сплетення будуть виробляти ліквор. Зрозуміло, що дуже багато прояви найрізноманітніших хвороб будуть у свою чергу впливати на рівень ВЧТ - і блювота, і кашель, і тривалий плач, і болісне висиджування на горщику у зв'язку із запором і багато-багато іншого.
І в цьому аспекті цілком доречною може виявитися аналогія між артеріальним тиском і внутрічерепним.
В абсолютно здорову дитину, зовсім не страждає гіпертонічною хворобою, рівень артеріального тиску зможе коливатися в досить широких межах. Пробігся, поплакав, посміявся, злякався - підвищилося; заснув, заспокоївся, віддихався - знизилася. Але конкретний і очевидний фізіологічний факт коливання артеріального тиску ні в кого ж не викликає бажання бігати за дитиною з тонометром і постійно це тиск виправляти.
З ВЧТ ситуація точно така ж, але логіка і здоровий глузд не дають відповіді на елементарне запитання: чому рівнем ВЧТі його коливань приділяється таку велику увагу? Чому розмови про ВЧТ настільки популярні, а його нібито лікування такого поширене?
Відповідь ми дамо трохи пізніше, а зараз давайте поговоримо про дійсно підвищення внутрішньочерепного тиску (синонім - внутрішньочерепна гіпертензія).
З точки зору сучасної, цивілізованої, доказової медицини, підвищений внутрішньочерепний тиск - це один із проявів цілого ряду хвороб. Хвороб рідкісних і дуже серйозних. Ще раз підкреслюю: внутрішньочерепна гіпертензія не хвороба, не самостійне захворювання, а лише симптом інших цілком конкретних і певних хвороб. Для того щоб ВЧТ значно підвищився, повинні реалізуватися якісь попередні умови, наприклад різко зрости продукція ліквору, що відбувається при менінгітах та енцефалітах. Будь-які ураження речовини мозку: інсульт, пухлина, абсцес, травма - також впливають на всі три фактори, що визначають рівень ВЧТ, - і на продукцію ліквору, і на його всмоктування, і на його циркуляцію. Надлишкова продукція ліквору може спостерігатися і при деяких дуже серйозних порушеннях обміну речовин, наприклад при дуже важких формах цукрового діабету.
Тим не менш є абсолютно конкретна хвороба, коли підвищення ВЧТ цілком відчутно, - гідроцефалія. Гідроцефалія, як правило, пов'язана з вродженими аномаліями мозку, коли або має місце дуже активна вироблення СМЖ, або порушено зворотне усмоктування ліквору, або в силу певних анатомічних дефектів порушена його циркуляція, або коли має місце поєднання цих факторів. Іноді гідроцефалія буває і не вродженою, а виникає як ускладнення після дуже важких захворювань (менінгоенцефалітів, наприклад) і нейрохірургічних втручань.
При гідроцефалії надлишкова чи не знаходить виходу СМЖ тисне на шлуночки мозку, вони серйозно розширюються, наслідок усього цього - стрімке зростання розмірів голови, відповідне збільшення розмірів джерелець, розходження швів між кістками черепа. Гідроцефалія буває різного ступеня вираженості. Компенсовані форми, коли не страждає психічний розвиток і симптоми проявляються помірно, лікуються консервативно, спеціальними ліками, зменшують продукцію ліквору і активізує його відтік, ну а при важких варіантах хвороби проводять досить складні нейрохірургічні операції.
Зрозуміло, що гідроцефалія НЕ трапляються раптово - тобто гуляв собі гуляв стандартний у всіх відносинах дитина, і раптом на тобі - на рівному місці гідроцефалія трапилася. Гідроцефалія - вроджена хвороба, і її симптоми виявляються вже в перші місяці життя.
Оскільки головний симптом гідроцефалії - швидке збільшення розмірів голови, вимірювання окружності голови входить у стандарти будь-якого профілактичного огляду, починаючи, зрозуміло, з моменту народження. Тут дуже важливо підкреслити, що значення має не конкретний, виражений у сантиметрах розмір, а саме динаміка цього показника. Тобто констатація того факту, що у хлопчика Петі в 3 місяці окружність голови дорівнює аж 45 см, - зовсім не привід впадати в депресію і терміново цього хлопчика рятувати. А ось те, що коло голови виросла за останній місяць на 7 см, - це вже й тривожно, і небезпечно, вимагає і серйозного ставлення, і активного контролю. Ще раз підкреслю - не лікування негайного, а саме контролю. І якщо збережеться тенденція - тоді вже й заходи вживати.
Тим не менше гідроцефалія, якій ми присвятили цілих чотири абзацу, - хвороба досить рідкісна і зустрічається з частотою 1 випадок на 2-4 тисячі дітей. А проблеми з внутрічерепним тиском виявляються чи не в кожної другої дитини - парадоксальна ситуація ...
Тут ще одна проблема вимальовується. Коли у дитя швидко збільшується в розмірах голова, то підвищення ВЧТ всім видно - он як тисне ... А коли все начебто як нормально, а доктор подивився і каже - підвищений тиск, лікувати треба, то як він дізнався про це? На підставі яких параметрів, показників, симптомів?
Коли мова йде про підвищення артеріального тиску у бабусі, так тут все начебто зрозуміло - дістали прилад (тонометр) виміряли - так, гіпертонія - 190 на 120. Полечу, виміряли ще раз - бачимо, однозначно стало краще - 160 на 90 - значить, лікували не дарма і правильними ліками ... Плюс до всього, поліпшення адже не обмежилася тільки зміною цифр. Бабусі реально погано було - голова боліла, навіть встати не могла, а зараз де вона, власне? У магазин за картоплею побігла - ну це вже точно означає, що допомогло ...
А з ВЧТ як бути - де взяти чарівний прилад, щоб показав - ось, мамочко, подивіться, яке ВЧТ висока. Ось ліки - Рятуйтесь. Прийдете через тиждень, поміряти ще раз, там видно буде.
І тут доводиться з сумом визнати: немає такого приладу! Ні чарівного, ні реального, ні дорогого, ні дешевого - ніякого немає!
При усьому надзвичайно прогрес медичної науки, при всій розмаїтості спеціальної апаратури виміряти ВЧТ достовірно можна тільки одним способом: ввести голку або в спинномозковий канал (поперекова пункція), або у шлуночки мозку. Після того, як з голки почне витікати ліквор, підключається найпростіший манометр - градуйована скляна трубочка. Вимірювання здійснюється за таким же принципом, як у звичайному домашньому спиртовому або ртутному термометрі: рівень рідини (ліквору) відповідає конкретної рисками та конкретну цифру на скляній трубочці. Тиск спинномозкової рідини прийнято вимірювати в міліметрах водяного стовпа. До речі, слід зауважити, що до теперішнього часу серед вчених немає однозначної думки щодо того, яке ВЧТ вважати нормальним. Одні стверджують, що норма - від 80 до 140 мм вод. ст., інші наполягають на тому, що межі норми набагато ширше і тиск цілком може коливатися від 60 до 200 мм вод. ст. Наведені норми - для горизонтального положення тіла. Якщо пацієнт сидить, норми зовсім інші.
Але головне для нас не в конкретній цифрі, а в констатації того факту, що простих, доступних, зручних і в той же час достовірних способів виміру ВЧТ не існує. Адже зрозуміло, що всякі розмови про пункціях в умовах поліклініки - просто несерйозні.
Існують тим не менше методи обстеження, що дозволяють робити висновок про величину ВЧТ по ряду непрямих ознак.
Один з таких методів - ультразвукове дослідження (УЗД) головного мозку. Цей метод не використовується у дорослих, оскільки ультразвук не може проникнути через кістки черепа. У дітей-таки ситуація зовсім інша, оскільки є джерельце - чудове віконце для ультразвуку. Нейросонографія, а саме так називається УЗД головного мозку, - метод доступний і абсолютно безпечний. Він дозволяє оцінити розміри шлуночків мозку, а збільшення цих розмірів цілком може бути розцінено як непряма ознака підвищеного ВЧТ. У той же час, як і щодо окружності голови, має значення не стільки ширина шлуночків мозку, скільки динаміка цього показника.
Після закриття джерельця побачити і оцінити розміри шлуночків мозку можна лише за допомогою томографії - комп'ютерної (КТ) або магнітно-резонансної (МРТ). У той же час томографія - метод серйозний, небезпечний, дорогий, його застосовують нечасто - лише при реальних підозри на серйозну внутрішньочерепних патологію.
Ще один метод - застарілий, але все ще застосовується досить широко - ехоенцефалографія (ЕхоЕГ). За допомогою особливого апарату (ехоенцефалографія), за допомогою все того ж ультразвуку, оцінюється ряд параметрів, в тому числі пульсація судин головного мозку. При цьому амплітуда коливань ультразвукового сигналу розглядається в якості показника, здатного дати оцінку ВЧТ.
Ще раз наголошуємо: всі перераховані методи не є достовірними, вони не констатують, не затверджують, а лише допускають можливість, припускають, дозволяють запідозрити підвищення ВЧТ.
Ось і виходить в результаті: існуючі на сьогоднішній день методи обстеження лише дають лікарю додаткову інформацію до роздумів, але розставити крапки над i не можуть. Значить, покладатися доводитися в основному на конкретні симптоми. Тут свої проблеми: це вам не бабуся, яка при підвищеному тиску - лежить, а при нормальному - бігає по магазинах. Це дитя малолітня, точніше маломесячное, яке нерозумне і ні на що конкретно не жалующееся.
Але проблеми не тільки у віці і нездатності пальцем вказати на те місце, де болить. Головна проблема в тому, що практично всі симптоми, що дозволяють запідозрити у дитини підвищення ВЧТ, можуть зустрічатися у цілком здорових дітей.

Так, наприклад, занепокоєння дитини, тремтіння кінцівок, скрикуванням можуть бути проявами підвищеного ВЧТ, але цілком можуть не мати до ВЧТ взагалі ніякого відношення. І це може підтвердити будь-яка мама, бо знайти дитя, завжди спокійне і в якого ніколи б нічого не тремтіло, просто неможливо.

Джерело: http://articles.komarovskiy.net
Категорія: Здоров'я наших дітей | Додав: Татіка (16-Кві-2010)
Переглядів: 6544 | Теги: Лікування | Рейтинг: 4.3/6
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Логін:
Пароль:
Пошук
Друзі сайту

  • "НАШІ ДІТКИ" © 2018