Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСб, 20-Кві-2024, 00:09

НАШІ ДІТКИ

Меню сайту
Категорії розділу
Notabene [58]
Варто задуматись
Репродуктивне здоров'я і планування вагітності [17]
Від планування до вагітності
Календар вагітності [43]
Все що відбувається з моменту зачаття і до народжуння
Відеогід по вагітності [40]
Відео і питання вагітності розбиті по місяцях. Усе що потрібно знати враховуючи календар вагітності
Вагітність та пологи [55]
Все про планування, вагітність, пологи і післяпологовий період
Грудне вигодовування [14]
Питання пов'язані з годуванням дитини грудьми
Здоров'я наших дітей [40]
Статті про здоровий спочіб життя, хвороби, лікування, поради.
Психологія дитинства [31]
Все про діточок від народження до університету
Перший рік життя [17]
Я зявився на світ. Росту і розвиваюсь. Особливості розвитку на першому році життя
Дитячий садок [3]
Статті про психологію розвитку дошкільнят, особливості вступу в дитячі навчальні заклади та психологія
Дитячий гороскоп [13]
Школа лікаря Євгена Олеговича Комаровського [9]
Практичні поради від відомого лікаря
Родинне життя [11]
Статті присвячені різним побутовим питанням, психології, відпочинку та ін
Краса і здоров'я [9]
Статті присвячені красі, здоровому способу життя, спорту.
Свята, традиції, обряди [31]
Все про підготовку до свята, традиції, обряди, поради, історія
Аборт... [17]
Все про аборт, наслідки, причини та відмовки. Все про найстрашніший необдуманий крок
Прогулянка [4]
Цікаві розповіді про прогулянки рідним містом і не тільки...
Робота в інтернеті [3]
Працюємо не виходячи з домівки. ІнформацІя для замовників. Все про цікаву роботу і можливості заробітку в інтернеті.
Кулінарія [4]
Все не тільки про смаколики та їх походження, але і самі смачні рецепти
Оранжерея [0]
Все про зелених улюбленців. Новини, фото, догляд і просто рекомендації по догляду та вихвалянки
Міні-чат
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 308
Статистика

Хто в онлайні 1
Гостей: 1
Користувачів 0

Статті

Головна » Статті » Репродуктивне здоров'я і планування вагітності

Біологія дітородної (статевої) системи жінок

Жіноча статева система



Після дозрівання та виходу з яйника (овуляції) яйцеклітина живе недовго - до 24 годин. Протягом цього часу вона може бути запліднена, однак найбільша здатність до запліднення припадає на перші 12-16 годин після овуляції. Якщо запліднення не відбулося, то яйцеклітина гине.

Маткові (фаллопієві) труби - це парний орган, у який потрапляє яйцеклітина після виходу з яйника та місце, де вона зустрічається зі сперматозоїдами. У матковій трубі відбувається зачаття нової людської особи. Через маткову трубу дитина потрапляє в матку. Це протоки циліндричної форми, довжина яких 12-15 см, а просвіт коливається від 2 до 4 мм. З одного кінця просвіт маткової труби через вузький матковий отвір сполучений з порожниною матки. З іншого боку він відкривається в черевну порожнину поблизу яйника. На цьому кінці маткова труба закінчується довгими і вузькими торочками у вигляді пальців, які вільно рухаються, тому під час овуляції ці утвори можуть простягнутися до яйника, захопити вивільнену яйцеклітину та спрямувати її всередину маткової труби.

Зі середини маткові труби вкриті війчастим епітелієм, війки якого коливаються у напрямку до матки і спрямовують туди яйцеклітину. Просуванню яйцеклітини і дитини (у випадку, якщо відбулося зачаття) до матки також сприяє скорочення м'язового шару стінки маткової труби.


На тому місці, де розірвався фолікул, залишається заповнене кров'ю заглиблення. Тут формується жовте тіло, яке невелике за розмірами (1,0-1,5 см) і називається циклічним або менструальним. Воно живе 12-16 (у нормі щонайменше 10) днів і продукує жіночий статевий гормон - прогестерон. Згодом воно заростає сполучною тканиною і з часом розсмоктується.

Прогестерон разом із естрогенами, концентрація яких ще висока на цей час, пригнічують гормональну активність гіпофіза, і концентрація ФСГ та ЛГ повертається до низького базального рівня.

Коли жовте тіло через 14±2 дні в'яне, концентрація прогестерону падає, і цикл завершується менструацією (місячкою, менструальною кровотечею).

Одночасно зі зниженням концентрації яйникових гормонів гіпоталамус виділяє нейрогормон, який знову стимулює виділення ФСГ гіпофізом. Цикл повторюється.

Якщо відбулося зачаття, жовте тіло продовжує утворювати прогестерон, і його рівень у крові не знижується. Після імплантації зародка в материнському лоні менструальне жовте тіло розростається до 2 см і перетворюється у жовте тіло вагітності. Воно продовжує свою функцію протягом перших 3-х місяців вагітності. Пізніше цю гормональну функцію виконує плацента.

Естрогени - це гормони, які утворюються та проявляють свій вплив на організм жінки до овуляції, тобто у період росту і дозрівання фолікула, натомість прогестерон - це гормон, який виділяється і діє після овуляції.


Матка

Циклічні зміни відбуваються і в матці. На початку циклу (під час менструації) слизова оболонка матки складається лише з базального шару. Під дією естрогенів у першій фазі циклу відростає функціональний шар слизівки. До моменту овуляції слизівка матки стає товстішою. Після овуляції під впливом прогестерону у слизівці матки розвиваються криптоподібні залози. Вона стає високою, багатою поживними речовинами, нібито перетворюється у своєрідну колиску, щоб прийняти дитину. У такому стані ендометрій найбільше готовий до імплантації. Коли наприкінці циклу знижується рівень яйникових гормонів, функціональний шар слизівки через зменшення кровопостачання відмирає і злущується.

Відшарування частини ендометрію і пов'язана з цим кровотеча називається менструацією, менструальною кровотечею або місячкою. На момент кровотечі залишається тільки базальний шар слизівки. Отож, менструацію можна порівняти з прибиранням непотрібних структур наприкінці циклу. Після її завершення все починається спочатку.

 

Менструальний цикл

Дія жіночих статевих гормонів визначає менструальний цикл. Для визначення початку і кінця циклу використовують менструальну кровотечу як найвидиміший показник.

Менструальний цикл жінки починається в перший день менструальної кровотечі і завершується в останній день перед наступною місячкою.

Зазвичай тривалість менструального циклу може змінюватися від 21 до 35 днів і більше. Для кожної жінки періодичність менструацій є індивідуальною.


Нерегулярними вважають такі цикли, тривалість яких відрізняється більше ніж на 10 днів.

Менструальний цикл ще називають овуляторним, вказуючи на те, що в ньому відбулася овуляція. Однак є цикли, в яких не відбулося виділення зрілої яйцеклітини з яйника. Такі цикли називаємо ановуляторними.

Весь менструальний цикл жінки поділяється на дві фази: 1 фаза - до овуляції, або естрогенова, і 2 фаза - після овуляції, або прогестеронова.

Тривалість першої фази може змінюватися під дією різних чинників: хвороби, переїзду чи подорожі, зміни клімату, стресу, емоційного напруження тощо. Натомість тривалість другої фази є сталою і залежить від тривалости життя жовтого тіла - 12-16 днів.

Тривалість першої фази циклу (до овуляції) нестабільна і може змінюватися від кількох днів до кількох місяців. Натомість тривалість другої фази (прогестеронової) стала і становить за дуже невеликими винятками 14 ±2 дні.

Крім цього, в менструальному циклі жінки виділяють періоди плідності і неплідності:

I період передовуляційної (відносної) неплідності, коли яйцеклітина тільки розпочинає розвиватися;

II період плідності, коли найімовірніше може відбутися зачаття дитини;

III період післяовуляційної (абсолютної) неплідності, коли яйцеклітина, що вийшла під час овуляції, загинула.

Завагітніти можна лише протягом 24 годин одного циклу, коли відбулася овуляція, і зріла жива яйцеклітина просувається по матковій трубі до матки. Потенційна плідність жінки обмежена. її визначає:

1)   тривалість життя яйцеклітини після овуляції. Це означає, що жінка потенційно плідна лише один день у менструальному циклі;

2)   тривалість дітородного (фертильного) віку жінки - від статевого дозрівання до менопавзи.

Коли ми говоримо про плідність у контексті подружжя, то визначаємо її як тривалість життя яйцеклітини плюс тривалість життя сперматозоїдів, які до семи діб можуть жити у плідному слизі в очікування овуляції.

Дітородна система жінки розпочинає свою функцію у підлітковому віці. З 11-15 років з'являються овуляція і менструальна кровотеча. Циклічні зміни, які пов'язані із менструальним циклом, відбуваються приблизно до 50-55 років. З віком плідність жінки зменшується, і настає період пременопавзи. У цей період овуляції та менструації є нерегулярними і поступово припиняються. Повне припинення менструацій називають менопавзою (клімаксом).

Гормони, які виділяють яйники жінки, впливають на її організм, особливо на статеві органи. Вивчивши фізіологію свого організму, жінка може дуже легко спостерігати за ефектами дії гормонів.




Джерело: http://yaremko.livejournal.com
Категорія: Репродуктивне здоров'я і планування вагітності | Додав: Татіка (29-Кві-2010)
Переглядів: 3455 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Логін:
Пароль:
Пошук
Друзі сайту

  • "НАШІ ДІТКИ" © 2024