Дитячий День Народження Цього року дитина лишилася фактично без дня народження – самі-самісінькі в чужому місті святкували своєю сім’єю. Кімнату прикрасили (це святе), свічки на торті задували, в лото грали. Однак по закінченні свята дочка скептично сказала: «Ну, не дуже вийшло…»
Маю сказати, що по-справжньому дитячого дня народження з купою друзів – подружок та веселощами без краю в доньки ще не разу в житті не було. Здавалось би, що тут складного? Бери та й роби! А ось не зросталося. Спочатку дочка була маленькою, потім ті, кого вона хотіла запросити на день народження, були у від’їзді (народилася вона влітку). Так що все завше проходило за стандартом: вдень ми з нею ходили в парк на атракціони (з обов’язковим морозивом чи солодкою ватою), ближче до вечора збиралася рідня (обжирання та дорослі розмови за столом), потім трошки грали в якусь настільну гру… І, чесно кажучи, все… Правда, ми добре прикрашали дитячу, надуваючи два десятки повітряних кульок.
На наступний рік я твердо вирішила реабілітуватися і відсвяткувати день народження як слід. По-дитячому! Для реалізації цього проекту вирішила скористатися багаторічним досвідом людства – полізла до Інтернету. За запитом «дитячого дня народження» знайшлося мільйон сторінок. Тобто всі нормальні батьки підходять до цього питання відповідально та серйозно. Окрім, як виявилося, мене… Зрозумівши, що тут мені нікого не переплюнути, вирішила скомпонувати нескладний сценарій сама.
Перш за все – запрошення. Я вирішила виходити з того, що дітлахів буде 8 чоловік (логіка завше булла моєю сильною стороною). Запрошення можна зробити самим та розмалювати на свій смак куплені листівочки.
Важливим мені здається наступний момент: на одній стороні запрошення – текст для запрошеної дитини («Наталя! Запрошую тебе на день народження 10 липня на другу годину дня. Настя»), а на іншій – інформація для батьків (щось на зразок: «Шановні батьки Наталі! День народження Насті проходитиме за адресою… з 14 до 16 години, далі – до 18 години – на дитячому майданчику у дворі. Наш телефон … Будемо раді познайомитись!»).
До приходу гостей прикрашаємо дитячу: повітряні кульки, якісь поздоровні плакатники, та новорічна ялинкова електрична гірлянда.
Звісно, гості прийдуть не строєм, тому, поки всі збираються, можна зайняти дітей переглядом мультиків (ми любимо «Смешариків»).
Коли всі зберуться, починаємо поздоровну частину. Для розігріву самий простий прийом: взяти велику листівку і, сказавши, що не встигла дописати поздоровлення, попросити дітей назвати кілька прикметників. Бажано, щоб в тексті згадувались і присутні гості. Текст може бути таким: «… Настя! Цей … день твої … друзі поздоровляють тебе з … днем народження. За цей … рік ти сильно виросла та змінилася! Минулого року ти була…., а зараз - …! Раніше ти полюбляла читати … книжки та грати з … ляльками, а тепер ти більш за все любиш вчитися в … школі і кататися на … велосипеді! І все це завдяки … мамі і … татусеві. В тебе з’явилося багато … друзів. … Катя сидить з тобою за однією … партою, … Світлана живе з тобою на одній … вулиці (і т.д. про кожного гостя). Бажаємо тобі в цьому році стати … і …!» Прикметники вписуємо в пропущені на листівці місця і урочисто зачитуємо текст (під дружній сміх дітлахів).
Після прочитання отриманого шедевру – вручення подарунків. В обмін кожній дитині дається нерівний шматок листівки. Для чого? Ну звісно, для того, щоб знайти своє місце за святковим столом – другі частини листівок можна розкласти на стільцях чи біля тарілок.
В якості святкового частування пропоную гарячі бутерброди чи піцу, ще можна зробити сосиски в тісті, спекти великий пиріг. Обов’язкові овочі-фрукти та трохи лимонаду і соку.
Після того, як поїли, можна і пограти.
Ділимо дітей на дві команди (рахувалочками, звісно, діти вам в цьому допоможуть) та влаштовуємо невеличке змагання. Кожній команді видається склянка, куди будуть складатися зароблені очки – це можуть бути цукерки чи просто нарізані з листівок житони. Всі випробовування має пройти кожна дитина.
1. Випробовування на швидкість: до кінців стрічки (довжиною 3м) прив’язати два олівця, середину стрічки відмітити позначкою чи бантиком; за сигналом гравці різних команд починають намотувати стрічку на олівець. Виграє той, хто першим «домотається» до середини.
2. Випробування на спритність: до тенісного м’ячика скетчем прикріпити один кінець шнурка (довжиною 40 см), інший кінчик прив’язати за ручку чашки. Таких «снарядів» має бути два. Задача: підкинути шарик догори і спіймати його в кружку. Виграє той, хто першим зробить це тричі.
3. Випробовування на здогадливість: я загадую загадку; той, хто перший відгадав, приносить очко своїй команді. Загадки можуть бути найрізноманітніші, мені подобаються веселі:
З пальми вниз, на пальму знов Спритно стрибає… (Мавпа)
Добре знається на малині Господар лісу, страшний… (Ведмідь)
В пущі голову задрав, Виє з голоду … (Вовк)
Під місяцем пісні співати Сів на гілочку … (Соловей)
Над лісом сонця промінь стих. Крадеться звірів цар … (Лев)
Хто любить по гілках стрибати? Авжеж руденька … (Білка)
Він стукає як барабан. На сосні сидить … (Дядел)
4. Випробовування на ясновидіння: з зав’язаними очима, вдягнувши рукавички - прихватки, треба визначити предмет навмання. Предмети можуть бути різними: яблука, груші, морквини, електричні лампочки, розчіски… Тут головне – вкладати їх в руки гравців обох команд одночасно.
5. Випробовування на акторський талант: гравці першої команди радяться та загадують якесь слово одному з гравців другої команди. Його задача: показати це слово учасникам своєї команди лише жестами, не вживаючи при цьому ніяких звуків та слів. Коли слово розгадане, команди міняються місцями.
По закінченні змагання треба підрахувати кількість очок, зароблену кожною командою. Видача призів проходить наступним чином: на стрічці прив’язані невеличкі пакетики. Кожна дитина зрізає собі приз сама, перед тим зав’язавши очі та покружлявши. Спочатку це роблять гравці команди, що виграла. В якості призів можуть бути кін дер-сюрпризи, яскраві ручки, брелоки… А тепер – дискотека! Бажано кімнату затемнити, включити ялинкову гірлянду, вийде зовсім по дорослому. Можна запалити свічки.
Звісно, Карлсон був правий – вісім тортів і одна свічка! Але, боюся, спекти вісім тортів мені не під силу. Тому зробимо традиційно – один торт та вісім свічок. Запалюємо їх таємно на кухні і несемо туди, де гримить дискотека. Іменинниця задуває свічки і запрошує всіх на чаєпиття.
Після чаю можна програти в настільні ігри (доміно, лото), помалювати, а можна піти на вулицю. Там добре навчити дітей іграм нашого дитинства: «ковані ланцюги», «з кола вишибала», «пташки-собачки», а ще можна пускати мильні бульбашки. А якщо запастися насінням, то можна спробувати приманити голубів, щоб вони дзьобали з руки (хоча це дуже негігієнічно). І з нетерпінням чекати на інших батьків…
Перед уходом кожному гостю даруємо повітряну кульку на пам’ять.
Коротше, даю собі слово організувати все так чи навіть краще! Тим більш, що попереду така дата – 8 років, практично знак нескінченності.
Ольга Лєбєдєва