РЕЦЕПТИ
Рецепти для харчування для грудних дітей Рисовий відвар
Для його приготування необхідно мати: 30 г риса (6 чайних ложок чи 1 столова з верхом), 50 г цукру (10 чайних ложок),1 л води. Перебрати рис, промити замочити у холодній воді приблизно на 12 годин (з вечора до ранку). Потім додати води до 1-1,5л і варити на помірному вогні приблизно годину, доки рисове зерно не розвариться повністю, а кількість води не зменшитсья до 1 л (під час варки помішувати, щоб не пригоріло). Процідити крізь густе сито чи марлю, додати цукор і декілька разів довести до кипіння. Відвар, що отримали, використовується для розведення в ньому сухого молока чи для перехідного харчування при розладах шлунка. Рисовий відвар можна готувати і з рисової муки.
Печиво для грудних дітей
230 г муки, 250 г цукрової пудри, 250 мл молока, 60 г вершкового масла, 1/2 чайної ложки питної соди. Заміити тісто, розкатати, розрізати на прямокітники, виложити на лист, посипаний мукою, і випікати в духовці із середнім жаром. Дати вистигнути, пропустити через м'яcорубку (подібно до сухарів) і зберігати в закритій коробці. Перед вживанням обдати окропом, додати фруктового соку чи тертого яблука (4 чайні ложки на одне велике яблуко).
Печиво з сиром
2-3 печива (чи сухаря) обдати 100-150 мл води, дати вистигнути, потім додати 50 г сиру і 1-2 чайні ложки цукрового сиропу. Можна додати і свіжого фруктового (яблучного, персикового, апельсиновго) чи томатного соку.
Сир
а) Сир з некип'яченого молока. Молоко залишити для скисання при кімнатній температурі. Через добу зняти вершкиі поставити молоко на помірний вогонь, неперервно помішуючи, до утворення великих згустків сиру. Охолодити, потім влити вміст в марлевий мішечок і залишити для повного стікання сиворотки. Увага! Для приготування сиру потрібно користуватися тільки доброякісним молоком.
б) Сир з кип'яченого молока. Вкип'ячене молоко внести закваску, тобто йогурт, приготований за день до того (1 чайна ложка на 200 мл молока) і залишити при кімнатній температурі. Далі робити так, як вказано у попередньому рецепті.
Рецепти для харчування дітей раннього і дошкільного віку
Супи
Суп-пюре із зеленого горошка
1/2 л води, 150г зеленого горошка, 20г муки, 20г вершкового масла, сіль, 1 яєчний жовток, 50мл молока.
Зварити очищений і добре промитий зелений горошок. Муку трішки підсмажити на вершковому маслі, розвести водою, в котрій варився горошок, і знову варити. Потім протерти крізь сито, додати сіль, яєчний жовток, взбитий з молоком. Дітям старшого віку можна подавати з грінками.
Протертий картопляний суп
1/2 л води, 100 мл молока чи сметани, 200 г картоплі, вершкове масло, 1/2 яєчного жовтка, сіль, зелень петрушки.
Почищену і добре вимиту картоплю нарізати кубиками і варити в підсоленій воді. Потім протерти крізь сито, розвести картопляним відваром, додати молоко (чи сметану), взбите з жовтком , зелень петрушки і вершкове масло. Можна подавати з грінками.
Суп із яловичини чи птиці
600 мл води, 150 г яловичини чи 250 г м'яса птиці, 150 г корінців для супа (в залежності від сезону додати зелений горошок, цвітну капусту, один помидор), сіль, зелень петрушки, лапша.
Добре вимите м'ясо і кістки покласти в холодну воду і варити 2 години, вийняти м'ясо, а суп процідити. М'ясо можна використовувати для приготування тефтель чи як начинку до омлета, а також, порізавши міленькими кусочками додати до супу разом із порізаними овочами.
В прозорий суп можна положити лапшу (що зварена окремо) чи клецки із сухарів. Для клецок взяти: 1/2 булочки, 10-20г мелених сухарів, 1/2 яйця, декілька столових ложок молока, 5 г вершкового масла, сіль. Порізати булочку на мілкі кусочки, замочити в молоці, доки не вбере його, розтерти ложкою, додати яйце, сіль, вершкове масло, а потім всипати сухарів для густоти. Набирати ложкою клецки і варити в супі.
М'ясні страви
Печеня з овочами
2 ломтики м'яса, 40-50 г вершкового масла, півкореня сельдерея, 2 невеликі кольрабі, маленька цибулинка, 150 г помидорів, сіль, чайна ложка муки, 100 г сметани чи молока.
Ломтики м'яса надрізати по краях, відбити, посипати сіллю і смажити з обох боків в сильно розігрітому рослинному маслі, потім вийняти на розігріту тарілку. В тій же сковороді злегка підрум'янити мілко нарізану цибулю, покласти назад смажене м'ясо, додати трохи води і тушкувати. Коли м'ясо майже готове, добавити корені і очищені від шкірки ломтики помидорів і продовжувати тушкувати. Коли вже готові і овочі, згустити соус за допомогою муки і молока чи сметани.
Подавати з картопляними котлетами, клецками чи вареною картоплею.
Курча в сметані
Грудинка або стегенця від одного курчати, 2-3 столові ложки сметани, 50 г вершкового масла, 1/2 чайної ложки муки, вода, зелень петрушки.
Вищевказані частини курчати тушкувати в розігрітому маслі , додаючи потроху воду, щоб м'ясо не пристало до дна кастрюлі, потім посолити за смаком. Коли м'ясо готове, зняти з вогню, видалити кістки, а м'ясо покласти в ту ж саму кастрюлю. Із сметани, змішаної з мукою, приготувати соус, залити м'ясо і дати вскипіти декілька разів. За бажанням можна додати зелень петрушки.
Овочеві страви
Картопляна запіканка з шинкою
250 г вареної картоплі, 50 г вершкового масла, 50 г шинки, 50 г тертого сиру, 1 яйце, сіль.
В протерту картоплю додати розтерту в піну вершкове масло, яєчний жовток, мілко нарізану шинку, сіль і в кінці - взбитий в піну білок. Отриману масу перекласти в змащену маслом і посипану сухарями форму, покласти в нежарку духовкук, і запікати 20-30 хвилин. Готову запіканку викласти на блюдо і подавати посипану тертим сиром і мілко нарізаною шинкою.
Кабачки в сметані (на 4 порції)
4 кабачка середньої величини, 100 г сметани, 1 чайна ложка муки, 30 г вершкового масла, сіль.
Очищені і помиті кабачки нарізати брусочками довжиною 3-4см, дати вскипіти декілька разів у підсоленій воді, потім зцідити воду, додати до кабачків вершкове масло і покласти в духовку. Окремо розмішати сметану з мукою і полити нею кабачки, коли вони майже готові. Залишити в духовці ще на 20 хвилин.
Салати
Яблучний салат
250-300 г яблук. Для підливки: 4 столові ложки води, 4-5 кусків цукру, лимонний сік, кориця.
Добре вимиті яблука очистити і нарізати тонкими ломтиками, побризкати лимонним соком і залити охолодженим цукровим сиропом (в котрому варилася і кроиця).Зверху можна посипати мілко нарізаними горіхами і родзинками, чи додати банани і родзинки. Цукровий сироп можна замінити 3-4 столовими ложками молока чи сметани.
Солодкі страви
Яблука в тісті
200 г муки, 140 г вершкового масла, 70 г цукру, 1 яйце, сіль, яблука завбільшки з яйце, кислуватий джем.
З муки, вершкового масла, цукру, яєчного жовтка і щіпотки солі замісити тісто і дати йому полежати 1 годину. Яблука перебрати, добре промити, очистити від шкірки, видалити серцевину, а заглиблення, що утворилося, заповнити джемом. Тісто розкатати товщиною 2-3 мм, нарізати на квадратики, розложити на них яблука і загорнути кожне яблуко, з'єднавши краї тіста. Змазати білком, посипати цукром і випікати в духовці на помірному вогні, поки вони не підрум'яняться. Подавати на стіл у гарячому вигляді.
Фруктовий пудінг
(На 4 порції).250 г фруктів, 250 г цукрової пудри, 4 листка желатину, 6 яєчних білків, вершки.
Свіжі фрукти чи ягоди (полуницю, малину,абрикоси чи персики) промити, розім'яти ложкою, процідити крізь марлю чи сито і взбити з цукром. Потім додати желатин, розчинений в гарячій воді, і взбиті в густу піну білки. Викласти в форму, промиту холодною водою, і остудити. Подавати із взбитими вершками.