Наближається одне з найбільших християнських свят - Різдво Христове.
Напередодні - 6 січня - кожна християнська родина збирається за столом
до Святої вечері, а господиня дому готує 12 пісних страв, які
символізують 12 апостолів Ісуса Христа.
Так як у кожному регіоні України страви є трохи різними, я вирішила
скласти свій список, а пан Воробус люб’язно погодився розмістити мою
статтю у своєму блозі.
В основному я вечеряю на Львівщині, бо тут живу . Гостювала також на Закарпатті у подруги, на Вінниччині у бабці та на Харківщині. Як правило, до святвечірного столу в різних куточках України подають наступні страви.
Кутя – окраса столу. На Львівщині кутю готують густою, з пшениці, маку, родзинок, грецьких горіхів та засолоджують медом. Одного разу гостювала на Харківщині, там куштувала кутю з рису, решта інгредієнтів ті ж. На Закарпатті ще також готують рідку кутю: відвар з пшениці змішується з узваром, додається вода, в якій запарювався мак, мед, мелені горіхи та мелений мак.
Поряд з кутею на столі є плетенка – булка, сплетена косою, посипана маком. Їдять її по закінченню Різдвяних свят.
Запивають страви узваром – компотом із сушених фруктів.
Першою стравою на Львівщині є борщ з вушками, а на Вінниччині моя бабця готувала квасок – кисленький суп, коли готується змішуються грибовий відвар (самі гриби йдуть до вушок), відвар з кислої капусти та овочевий відвар, загущується суп пшоном, зажарюється морквою та цибулькою на олії. На Закарпатті першою стравою часто є грибова юшка з фасолькою.
Потім господиня подає голубці з начинкою з тертої картоплі, политі грибовою підливкою. У Хусті голубці я смакувала наповнені кукурудзяною кашею з грибами, политі олією з часником.
Наступною стравою є вареники: з квашеною капустою, з картоплею + гриби, з маком (Вінничина) чи вишнями (на Харківщині). Коли я була дитиною, бабця, а потім і мама у декілька вареників заліплювали копійку, у інші сіль. Хто знайде копійку – буде у наступному році багатим, кому дістанеться сіль – не дуже добрий рік буде.
Опісля всі смакують тушеною квашеною капустою, на Закарпатті її готують, перемішуючи з товченим горохом.
Також обов’язково на столі є риба – або смажена у клярі, або запечена з овочами.
Далі вже йдуть закуски. Перша - мариновані грибочки, наступна – маринований оселедець.
Салат всюди я зустрічала подібний: на Львівщині та на Вінниччині - з великою білої фасолі, засмажений цибулькою та морквою, з товченим часником, а на Закарпатті фасолю поливають засмажкою з цибулі.
І наостанок, хто ще може їсти - смакує пампушки. Їх часто начиняють варенням з рожі, можуть також бути з вишнями чи з маком.
По кутках столу в багатьох українських сім’ях ставлять часник, посередині - обкладений сіном глиняний глечик з кутею, дідух, свячену сіль та свічку.
Вечеряти родина сідає, коли на небі сходить перша зірка. Вечеря починається з молитви, а першу ложку куті смакує господар дому.
А наступного дня є Різдво Христове, вранці всі йдуть до церкви, а ввечері вже можна колядувати
Смачної Вам куті та веселого Різдва!
У статті використано малюнок із сайту www.artgreensofa.com.